تمامی كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است
معرفی کشور افغانستان
 معرفی کشور افغانستان

افغانستان با نام رسمی جمهوری اسلامی افغانستان (به پشتو : د افغانستان اسلامی جمهوریت) کشوری محصور در خشکی در آسیای میانه است . این کشور حدفاصل آسیای میانه ، جنوب غربی آسیا و خاورمیانه می‌باشد و پایتخت آن کابل است . همسایگان افغانستان ، پاکستان در جنوب و شرق ، ایران در غرب ، تاجیکستان و ازبکستان و ترکمنستان در شمال و چین در شمال شرقی هستند . سرزمین‌های دربردارنده افغانستان نقطه مرکزی راه ابریشم و مهاجرت انسان‌ها بود . باستان‌شناسان شواهدی از سکونت انسان‌ها تا بیش از ۵۰،۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح به ‌دست آورده‌اند . تمدن شهری ممکن است در این قلمرو در بین ۳،۰۰۰ تا ۲،۰۰۰ سال قبل از میلاد آغاز شده باشد .
این کشور در محل ژئواستراتژیکی مهمی قرار گرفته که شرق ، جنوب ، غرب و آسیای مرکزی را وصل می‌کند و در طول تاریخ همواره بخشی از کشور ایران محسوب می‌شده . از روزگار باستان ، این سرزمین شاهد فتوحات نظامی بسیاری از جمله توسط اسکندر مقدونی ، شاهنشاهی مائوریا ، مسلمان عرب ، چنگیز خان و دیگران بوده ‌است . همچنین به عنوان منبعی برای سلسله‌های متعددی از جمله دولت یونانی بلخ ، شاهنشاهی کوشان ، هیاطله ، کابل‌شاهان ، سامانیان ، صفاریان ، غزنویان ، سلسله غوریان ، تیموریان و دیگران بود که هر یک امپراتوری خود را تأسیس کردند .
در اواسط قرن هفتم (۶۴۲-۸۷۰) پس از اینکه حمله اعراب به ایران با شکست امپراتوری ساسانی کامل شد ، آن‌ها به سوی شرق امپراتوری فارس هجوم برده و تمامی بخش‌های ایران را در سال ۶۴۲ میلادی شهر هرات را تسخیر کردند . در ۸۷۰، کابل و تمام مناطق افغانستان فعلی (ایران آن زمان) توسط اعراب فتح شدند .
تاریخ سیاسی افغانستان مدرن در قرن ۱۸افم با برخاست قبایل پشتون (که به عنوان اوغان یا افغان در زبان فارسی شناخته می‌شوند) ، زمانی که در سال ۱۷۰۹ میلادی سلسله هوتکی حکومت خود را در قندهار ایجاد کردند ، و به صورت دقیق‌تر ، زمانی ‌که احمد شاه درانی امپراتوری درانی را در سال ۱۷۴۷ ایجاد کرد که پیشرویی از افغانستان امروزی شد .
پایتخت آن در سال ۱۷۷۶ از قندهار به کابل منتقل شد و بخشی از قلمرو آن به امپراتوری‌های همسایه در سال ۱۸۹۳ واگذار شد . در اواخر قرن ۱۹، افغانستان به یک دولت حایل در "بازی بزرگ" بین امپراتوریهای انگلیس و روس تبدیل شد . در تاریخ ۱۹ اوت ۱۹۱۹، پس از جنگ سوم افغان و انگلیس و امضای معاهده راولپندی ، ملت دوباره کنترل امور خارجه خود را از بریتانیا گرفت .
از اواخر دهه ۱۹۷۰ افغانستان جنگ‌های داخلی دنباله‌داری را تحمل کرد که با اشغال‌های دولت‌های خارجی در همانند تهاجم اتحاد جماهیر شوروی در ۱۹۷۹ و تهاجم ایالات متحده در اکتبر ۲۰۰۱ که باعث سرنگونی دولت طالبان شد همراه بود . در دسامبر سال ۲۰۰۱، شورای امنیت سازمان ملل به ایجاد نیروی بین‌المللی کمک به امنیت (آیساف) برای کمک به حفظ امنیت و کمک به دولت کرزی اجازه داد . افغانستان در حال حاضر در عین حال که با شورشیان طالبان سر و کار دارد ، به کندی و با حمایت جامعه بین‌المللی در حال بازسازی است .
نام
واژهٔ افغانستان از دو بخش «افغان» و «ستان» تشکیل شده‌ است . واژهٔ افغان نام مستعار برای پشتون یا پشتو زبان است که توسط فارسی زبانها ابداع شده و پسوند ستان در زبان فارسی به معنای جای یا سرزمین است . واژهٔ افغانستان به عنوان نام یک کشور در سال ۱۳۰۲ هجری خورشیدی (۱۹۲۳) و در قانون اساسی امان‌الله شاه به تصویب رسید . واژهٔ افغان در سال ۱۳۴۳ (۱۹۶۴) و در قانون اساسی تصویبی محمد ظاهرشاه با تعریفی تازه و به معنی همهٔ افراد شهروند کشور افغانستان به‌ کار رفت . با این حال هنوز بیشتر فارسی‌زبانان افغانستان ، واژهٔ افغان را به معنی مردم پشتون به کار می‌برند .
تاریخ
افغانستان ، اگرچه به‌ عنوان یک کشور و یک ملت دارای تاریخی جدید است ؛ اما ، این سرزمین از لحاظ قدمت تاریخی ، یکی از کهن‌ترین کشورهای جهان به‌ شمار می‌رود .
سرزمین افغانستان امروزی بدلیل قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم محل پیوندگاه تمدن‌های بزرگ جهان بوده و در طول قرن‌ها ، قشرهای پیاپی از هویت‌ها ، فرهنگ‌ها و باورها سرزمینی را که امروزه افغانستان نامیده می‌شود باز شناسانده‌اند . این موقعیت مهم و حساس ژئواستراتژیکی و ژئوپولیتیکی افغانستان در شکل دادن موزائیکی غنی از فرهنگ‌ها و تمدن‌های بزرگ همچون ایرانی ، یونانی ، بین‌النهرینی و هندی در این کشور نقش مهمی داشته ‌است و میراث فرهنگی باستانی این کشور را ترسیم می‌کند : از پیکره‌های یونانی-بودایی گندها را گرفته تا نگاره‌هایف دیواریف مغاره‌های بامیان و تا نقوش تذهیب و خوشنویسی که زینت‌بخش بناهای دوران نخستین اسلامی هستند .
از عصر پارینه ‌سنگی و طی دوره‌های تاریخی ، مردم افغانستان ، یا همان ایرانیان شرقی باستان ، جایگاه عمده‌ای در معرفی و گسترش ادیان جهانی و نقش مهمی در بازرگانی و داد و ستد داشته و گهکاه کانون مسلط سیاسی و فرهنگی در آسیا بوده‌اند . از این رو افغانستان در طول تاریخ گلوگاه یورش مهاجمین و جهان ‌گشایان بوده که ردپای آن‌ها هنوز در گوشه و کنار این سرزمین دیده می‌شود .
افغانستان کنونی به عنوان جزئی از ایران باستان در طول تاریخ دراز مدت خود شاهد حکومت‌های بسیاری از جمله هخامنشیان ، سلوکیان ، اشکانیان ، ساسانیان ، امویان ، عباسیان ، صفاریان ، سامانیان ، غزنویان ، غوریان ، سلجوقیان ، خوارزمشاهیان ، ایلخانان مغول ، تیموریان ، گورکانیان ، صفویه ، و افشاریه بوده ‌است . در سال ۱۱۲۶ احمدشاه درانی که از سرداران نادرشاه افشار بود ، پس از مرگ او بر ناحیه شرقی فلات ایران (خراسان) مسلط شده خود را امیر خراسان خواند  .
افغانستان چندی پس از استقلال ، زیر سلطهٔ بریتانیا درآمد . از زمان استقلال افغانستان در سال ۱۲۹۸، این کشور دو بار توسط امپراتوری بریتانیا اشغال گردید و تا زمان اعلان استقلال آن توسط امان الله خان در ۱۲۹۸ (۱۹۱۹ م.) سیاست خارجی افغانستان زیر نظر مستقیم امپراتوری بریتانیا بود . واژهٔ افغانستان به عنوان نام یک کشور در سال ۱۳۰۲ و در قانون اساسی امان‌الله شاه به تصویب رسید . آغاز پادشاهی امان‌الله شاه در سال ۱۳۰۲ آغاز تاریخ مستقل افغانستان است . تاریخ پیش از این زمان عبارت از تاریخ مشترک افغانستان با ایران است .
آب و هوا
کشور افغانستان ، همچون اغلب کشورهای آسیای میانه محصور در کوهستان‌ها و خشکی‌ها است . بیشتر مناطق این کشور کوهستانی است اما در جنوب و جنوب باختری ، مناطق پستی نیز وجود دارد .
بلندترین نقطه : قله نوشاخ به بلندی ۷٬۴۸۵ متر از سطح دریا
پست‌ترین نقطه : رود آمودریا به بلندی ۲۵۸ متر از سطح دریا
منابع طبیعی
از منابع طبیعی کشور می‌توان به گاز طبیعی ، نفت ، زغال سنگ ، مس ، کرومیت ، طلق (نوعی کانی شفاف به رنگ‌های سفید و سبز و خاکستری) ، سولفات باریم ، گوگرد ، سرب ، روی ، آهن ، نمک طعام و سنگ‌های قیمتی ، اورانیوم و ... اشاره کرد .
محیط زیست
قطع درختان جنگلی توسط قاچاقچیان و انتقال چوب این درختان به کشورهای همسایه و عمدتاً پاکستان باعث نابودی بیش از ۷۰ درصد جنگل‌های این کشور تا سال ۲۰۰۹ شد .
شاید مهم‌ترین مشکل زیست‌محیطی افغانستان خطر نابودی جانورانی مانند پلنگ برفی ، بزهای کوهی ، سمور ، غزال‌های وحشی ، قوچ و ... باشد . این حیوانات بیشتر برای استفاده از پوست‌شان کشته می‌شوند .
از شاخص‌ترین محدودیت‌های زیست‌محیطی این کشور می‌توان به محدویت در دسترسی به منابع آب (مصرف کشاورزی و آشامیدنی) ، چرای بیش از حد دام ، آلودگی هوا و آب ، عدم دسترسی به آب‌های آزاد و ... اشاره کرد . تقریباً در افغانستان سامانهٔ دفع زباله به روش مدرن وجود ندارد .
بلایای طبیعی
از بلایای طبیعی معمول این کشور می‌توان به زمین‌لرزه‌های فراوان (در میان کوه‌های هندوکش) ، سیل و خشکسالی اشاره کرد .
جغرافیای انسانی
پرجمعیت‌ترین شهرهای افغانستان به ترتیب کابل ، قندهار ، مزار شریف و جلال آباد هستند . روابط خویشاوندی و خانوادگی در میان مردم افغانستان بسیار نزدیک و صمیمانه ‌است . در این کشور مسائل حاد میان مردم توسط ریش‌سفیدان و بزرگان حل و فصل می‌شود .
گروه‌های نژادی
گروه‌های نژادی افغانستان عبارتند از : تاجیک ، پشتون ، هزاره ، ازبک ، ترکمن ، اویماق ، بلوچ ، پشه‌یی ، نورستانی ، اسماری (گجر) ، قزلباش‌ها و .... تاجیکها بیشتر در نیمه شمالی کشور و در تمام کشور پراکنده‌اند و هزاره‌ها درمناطق مرکزی کشور زندگی می‌کنند ، همچنین پشتون‌ها در نیمه جنوبی کشور زندگی می‌کنند . قوم بلوچ در جنوب باختری ، قوم‌های ازبک و ترکمن در شمال ، و اقوام نورستانی و پشه‌یی در مناطق مرکزی و شرقی کشور به سر می‌برند .
مذهب
از روی دین‌داری ، ۹۹٪ مردم افغانستان مسلمان هستند که حدود ۸۰-۸۹٪ آنان سنی ، ۱۰-۱۹٪ شیعه و ۱٪ دیگر ادیان هستند . تا دهه ۱۸۹۰، منطقه نورستان به خاطر ساکنین‌اش با نام کافرستان (سرزمین کافرها) شناخته می‌شد . نورستانی‌ها از نژادی متمایز بودند که به باورهای روح‌باوری ، چندخدایی و شمن‌باوری گرویده بودند .
مذاهب دیگری چون هندو و سیک نیز در افغانستان پیروانی دارد . پیش از جنگ‌های ۳۰ سال گذشته ، اقلیتی یهودی نیز در افغانستان و به ویژه شهر هرات وجود داشتند که امروزه بیشتر آنان به اسرائیل رفته‌اند . همچنین بین ۱٬۰۰۰ تا ۲٬۰۰۰ نفر از پیروان مسیحیت در این کشور زندگی می‌کنند .
زبان و خط
ماده شانزدهم قانون اساسی افغانستان زبان‌های فارسی (در گویش رسمی و دولتی دری) و پشتو را زبان‌های رسمی افغانستان اعلام می‌کند و چنین می‌گوید : "از جمله زبان‌های پشتو ، دری ، ازبکی ، ترکمنی ، بلوچی و پشه‌ای ، نورستانی ، پامیری و سایر زبان‌های رایج در کشور ، پشتو و دری زبان‌های رسمی دولت می‌باشند . در مناطقی که اکثریت مردم به یکی از زبان‌های ازبکی ، ترکمنی ، پشه‌ای ، نورستانی ، بلوچی و یا پامیری تکلم می‌نمایند ، آن زبان علاوه بر پشتو و دری ، زبان سوم رسمی می‌باشد و نحوه تطبیق آن توسط قانون تنظیم می‌گردد ." دولت برای تقویت و یافتن همه زبان‌های افغانستان برنامه‌های موثر طرح و تطبیق می‌نماید . نشر مطبوعات و رسانه‌های گروهی به همه زبان‌های رایج در کشور آزاد می‌باشد .
نامداران فرهنگی و هنری
از چهره‌های فرهنگی مشهور افغانستانی می‌توان از مولانا جلال الدین بلخی ، خواجه عبدالله انصاری ، انوری ، عنصری بلخی ، دقیقی بلخی ، امام فخر رازی ، ابوریحان بیرونی ، عبدالقادر بیدل ، امیر علیشیر نوایی ، عبدالرحمن جامی ، رابعه بلخی ، ناصر خسرو ، سنایی غزنوی ، کمال الدین بهزاد ، ملا فیض‌محمد کاتب ، ابوعبید عبدالرحمن محمد جوزجانی ، حمیدی بلخی ، حنظله بادغیسی ، ظهیر فاریابی ، مولانا حسین واعظ کاشفی ، شهید بلخی ، معروفی بلخی ، ابوالموید بلخی ، ابونصر فارابی ، ابواسحاق فارابی ، رحمان بابا ، خوشحال خان ختک ، ابوشکور بلخی ، عشقری ، میرغلام محمد غبار و خلیل الله خلیلی نام برد .

افغانستان در یک نگاه

زبان :

-

دين :

-

تعداد توریست :

-

رشد جمعيت :

-

پایتخت :

کابل

حکومت :

-

تعطیل ملی :

-

احزاب سیاسی :

-
معرفی اجمالی
ساختار دولتی

واحد پول :

-

شرکاء تجاری :

-

کشاورزی :

-

صنعت :

-

رشد اقتصادی :

-

خط تلفن :

-

همراه :

-

کاربر اینترنت :

-

شناسه اینترنت :

-

سایت :

-
ساختار اقتصادی
ساختار ارتباطات

مساحت :

-

آب و هوا :

-

همسایه ها :

-

منابع طبیعی :

-

اختلاف ساعت :

-

خطوط نفت :

-

زمینی :

-

راه آهن :

-

آبی :

-

فرودگاه :

-
ساختار جغرافیایی
ساختار حمل و نقل
جاذبه هاي گردشگری افغانستان
Ekhtiarodin

Ekhtiarodin

بزرگ نمایی Ekhtiarodin
Ekhtiarodin1

Ekhtiarodin1

بزرگ نمایی Ekhtiarodin1
Cheheltan chisht

Cheheltan chisht

بزرگ نمایی Cheheltan chisht
Ghazni

Ghazni

بزرگ نمایی Ghazni
the Bamiyan Valley

the Bamiyan Valley

بزرگ نمایی the Bamiyan Valley
تا  
E-nmad